Jaylec - Starter 12 Volts 7.3Kw 11T Cw Repl Delco 42 Metres, Cat , Cummins
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 7.3kW |
| Number of Teeth | 11T |
| Pinion Diameter | 56mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 48mm |
| Flange Diameter | 92mm |
| Mount Hole Center to Center | 127 x 127 x 127mm |
| Mount Hole Diameter | 17mm |
| Overall Length | 495mm |
| Oil Sealed | WET CLUTCH |
| Series | 42MT |
| Ground | INSULATED |
| Housing Index | EXTERNAL |
| Weight (Kg) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Jaylec - Starter 12 Volts 7.3Kw 11T Cw Repl Delco 42 Metres, Cat , Cummins
Jaylec - Starter 12 Volts 7.3Kw 11T Cw Repl Delco 42 Metres, Cat , Cummins
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 7.3kW |
| Number of Teeth | 11T |
| Pinion Diameter | 56mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 48mm |
| Flange Diameter | 92mm |
| Mount Hole Center to Center | 127 x 127 x 127mm |
| Mount Hole Diameter | 17mm |
| Overall Length | 495mm |
| Oil Sealed | WET CLUTCH |
| Series | 42MT |
| Ground | INSULATED |
| Housing Index | EXTERNAL |
| Weight (Kg) |
Original: $352.93
-65%$352.93
$123.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 7.3kW |
| Number of Teeth | 11T |
| Pinion Diameter | 56mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 48mm |
| Flange Diameter | 92mm |
| Mount Hole Center to Center | 127 x 127 x 127mm |
| Mount Hole Diameter | 17mm |
| Overall Length | 495mm |
| Oil Sealed | WET CLUTCH |
| Series | 42MT |
| Ground | INSULATED |
| Housing Index | EXTERNAL |
| Weight (Kg) |












