Jaylec - Starter 12 Volts 10Th Kohler, Briggs Stratton 8,16Hp Apps
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 0.5kW |
| Number of Teeth | 10 |
| Pinion Diameter | 32 |
| Rotation | CCW |
| Pinion at Rest | |
| Flange Diameter | |
| Mount Hole Center to Center | 61mm |
| Mount Hole Diameter | 1/4" UNC-10T--198mm-39mm-32mm-CCW-PMDD-12V-3.0kg |
| Overall Length | 198 |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Jaylec - Starter 12 Volts 10Th Kohler, Briggs Stratton 8,16Hp Apps
Jaylec - Starter 12 Volts 10Th Kohler, Briggs Stratton 8,16Hp Apps
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 0.5kW |
| Number of Teeth | 10 |
| Pinion Diameter | 32 |
| Rotation | CCW |
| Pinion at Rest | |
| Flange Diameter | |
| Mount Hole Center to Center | 61mm |
| Mount Hole Diameter | 1/4" UNC-10T--198mm-39mm-32mm-CCW-PMDD-12V-3.0kg |
| Overall Length | 198 |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Original: $128.34
-65%$128.34
$44.92Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 0.5kW |
| Number of Teeth | 10 |
| Pinion Diameter | 32 |
| Rotation | CCW |
| Pinion at Rest | |
| Flange Diameter | |
| Mount Hole Center to Center | 61mm |
| Mount Hole Diameter | 1/4" UNC-10T--198mm-39mm-32mm-CCW-PMDD-12V-3.0kg |
| Overall Length | 198 |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |












